Europejski Dzień Języków Obcych

Cofnij

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ).

To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy.

 

 

W ramach  obchodów  do 800 milionów Europejczyków z 47 państw kierowany jest apel o podejmowanie nauki większej liczby języków  i to niezależnie od wieku.

Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz  że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik  bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.

 

A oto jak I LO corocznie świętuje EDJ:

 

 


30 września 2014r. , odrobinę później niż zwykle, obchodziliśmy w I LO Europejski Dzień Języków Obcych. Tym razem zaprosiliśmy do zabawy uczniów i nauczycieli z gimnazjów z naszego powiatu, którzy tłumnie postanowili wziąć udział w szeregu aktywności przygotowanych właśnie dla miłośników języków obcych.

Tego dnia odbyły się 2 konkursy z języka i kultury krajów anglojęzycznych oraz niemieckojęzycznych, karakoe z piosenkami w języku niemieckim oraz warsztaty kulinarne z języka francuskiego. Uczniowie LO przygotowali stoiska prezentujące kulturę, kuchnię oraz geografię wylosowanych krajów : Irlandii, Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Hiszpanii, Austrii oraz Niemiec. Pachniały sałatki ziemniaczane, wypieki francuskie i hiszpańskie specjały. Była to szansa na “sweet focie” z Conchitą Wurst i najlepszymi piłkarzami Hiszpanii a także podszlifowania swoich umiejętności tanecznych na warsztatach prowadzonych przez Agnieszkę Kiedronowicz- Akademia Artystyczna Talent.

Z największym zainteresowaniem jednak spotkały się warsztaty kulturowe z zaproszonymi pracownikami i studentami Wyższej Szkoły Filologicznej we Wrocławiu- Amerykaninem Christianem Dumais oraz Meksykaninem Diego Hernández Villalobos.

Warsztaty odbyły się w ramach współpracy naszej szkoły z WSF i były jedną z wielu zaplanowanych wspólnie inicjatyw.

Wszyscy się świetnie bawili, co dobrze widać na zdjęciach.

 

 


Europejski Dzień Języków Obcych 2015  świętowaliśmy 5 października. Odbył się  konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych na dwóch poziomach – gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym.

Wykładowcy Wyższej Szkoły Filologicznej we Wrocławiu  poprowadzili ciekawe warsztaty  z języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Pan Łukasz Kaszyński poprowadził warsztaty tłumaczeniowe. Można było spróbować kuchni z różnych stron świata, a nawet zaśpiewać karaoke po francusku…

 

 


6 października 2016r. po raz kolejny świętowaliśmy Europejski Dzień Języków.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ogłoszenia

Dyrekcji Szkoły

 

 

Konkursy

STATUT

SZKOŁY

Plan lekcji

Uczniowie

Plan lekcji

Nauczyciele

Oddziały

klasowe

Gazeta

szkolna

Samorząd Uczniowski

Amnesty International

Koła

zainteresowań

Wolontariat

Zespoły

przedmiotowe

Pedagog

szkolny

Biblioteka

Sekretariat

Rada

Rodziców

Stowarzyszenie

Namysłowska

Dobra Szkoła

I Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Iwaszkiewicza w Namysłowie, ul. Mickiewicza 12, tel. (77) 410 70 60

Copyright 2016-2024 © by Wojciech Nowak