1945
4 września miało miejsce rozpoczęcie roku szkolnego 1945/46 w Państwowym Gimnazjum w Namysłowie. 1 października 1945 r. kierownictwo nad placówką, która na pierwszą swoją siedzibę otrzymała od władz miejskich budynek po niemieckiej szkole zawodowej przy ulicy Wodnej 4 (obecnie ulica Armii Krajowej), objął Władysław Smoter. Funkcję tę pełnił do 31 sierpnia 1947 roku. Od 13 września trzech nauczyli oraz 59. uczniów tworzyło już Szkołę. 10 listopada pracę w Państwowym Gimnazjum i Liceum podjęli małżonkowie Anna i Jan Syrkowie. Tego roku pracę podjęli: Władysław Smoter, Halina Giecewicz, Irena Umińska-Toeplitz, Jadwiga Pawlak, ks. Edmund Jankaniec.
W roku szkolnym 1945/46 Szkoła działała według wzorców organizacyjnych z okresu międzywojennego. Po szkole powszechnej naukę kontynuowano w czteroletnim gimnazjum, po którym zdawało się tzw. "małą maturę". Kolejnym szczeblem, którego pokonanie umożliwiało zdobycie świadectwa dojrzałości, było dwuletnie liceum. W pierwszym roku działalności Państwowe Gimnazjum i Liceum w Namysłowie zdołało utworzyć cztery klasy gimnazjalne (I, II, III, IV) oraz tylko pierwszą klasę licealną, do której uczęszczało pod koniec roku szkolnego 1945/46 zaledwie 7. uczniów.
Pierwszą siedzibą Internatu był ulokowany w sąsiedztwie parafii św. św. Piotra i Pawła budynek z czerwonej cegły, który później stał się siedzibą SP nr 2. W roku szkolnym 1945/1946 tę mającą tylko 60 miejsc tymczasową bursę zamieszkiwało aż 102. wychowanków.
