Aktualności

WSTECZ

09 października 2017
Uczniowie LO w Londynie.

  W dniach 21-25 września 2017 ośmioro uczniów naszej szkoły brało udział  w  wyjeździe  do Londynu, który odbył się w ramach realizacji projektu Razem dla lepszej edukacji w Powiecie Namysłowskim. Uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję  do skonfrontowania własnych umiejętności językowych.

 Dzień I

Panoramiczna wycieczka po Londynie, tak żeby poczuć atmosferę miasta, historię, tempo i tryb życia.  Buckingham Palace mieszczący się przy Saint James Park w Londynie jest oficjalną rezydencją brytyjskich władców już od 1837 roku, a obecnie - londyńską siedzibą królowej Elżbiety II. O obecności królowej świadczy wywieszony na pełną wysokość sztandar. Pałac wybudowany został w roku 1703, dla Johna Shieffielda - Księcia Buckingham, stąd jego obecna nazwa. Jest to również największy pałac królewski na świecie, nadal zamieszkiwany przez rodzinę królewską. Dla wielu Brytyjczyków jest on symbolem Wielkiej Brytanii. W pałacu odbywają się również uroczystości państwowe oraz oficjalne spotkania głów państw mające charakter polityczny.Westminster Abbey zewnątrz. Spacer po Parliament Square, a później udaliśmy się w kierunku Trafalgar Square. Obowiązkowym punktem była wizyta  w National Gallery. Stąd spacer do Covent Garden.

 Dzień II

 Drugi dzień rozpoczęliśmy od przejazdu do Pałacu Kensington, gdzie członkowie rodziny królewskiej mieszkają w prywatnych apartamentach. Następnie udaliśmy się do British Museum - jednego z największych na świecie muzeów historii starożytnej. Kolejnym punktem naszego zwiedzania jest Tower of London, czyli Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości. To jedna z najwspanialszych angielskich budowli. Jej mury były niemym świadkiem wielu mrocznych wydarzeń, które wstrząsnęły krajem. Tower na przestrzeni lat stała się symbolem niełaski monarchów, którzy na wiele lat przemienili ją w więzienie. Obowiązkowym przystankiem na  naszej drodze zwiedzania był Most Tower Bridge. Jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Londynu. Znajduje się w pobliżu Tower of London i stąd pochodzi jego nazwa. Przecina rzekę Tamizę i jest jednym z najsławniejszych symboli Londynu. 

Dzień III

Kolejny dzień rozpoczął się od wizyty w polskiej szkole w dzielnicy Croydon. Wraz  z uczniami ze szkoły zjedliśmy typowe angielskie śniadanie.  Polskie Szkoły powstają z dobrej woli rodziców i utrzymywane są przede wszystkim z ich składek. Dlatego nauka jest płatna.Szkoła sobotnia, ze względu na ograniczoną liczbę godzin (kilka godzin w tygodniu) nie jest w stanie realizować w całości, ani nawet w większej części całego programu szkoły w systemie polskim. Znaczenie ma również fakt, że często znajomość języka polskiego u różnych dzieci w grupie jest różna i nauczyciele robią wszystko, aby swój program nauczania przystosować tak, aby spełniać potrzeby całej grupy. Z tych powodów nie jest możliwe, aby realizowano w szkole pełen program szkoły w Polsce. 

Następnym punktem programu naszego wyjazdu była wizyta w Natural History Museum. Chętni mogli również odwiedzić pozostałe muzea znajdujące się przy Exhibition Road- Science Museum i Victoria & Albert Museum

Wieczorem podczas kolacji kosztujemy przysmaków  kuchni wschodniej w jednej z restauracji w dzielnicy China Town

Dzień IV

 Powodem ponownych odwiedzin okolic pałacu Buckingham była uroczysta zmiana warty. Ceremonia przyciąga tłumy, więc  staliśmy blisko barierek już przed godz. 11. The City, zwane także City of London albo Square Mile, to największe centrum finansowe na świecie. Choć The City usytuowane jest w samym centrum Londynu, to posiada własne prawa miejskie i nie stanowi jednej z gmin Wielkiego Londynu. Dziś na terenie City swoje siedziby ma wiele potężnych firm, banków i instytucji finansowych, np. Lloyd’s of London. Tutaj znajduje się m.in. London Stock Exchange – największa giełda w Europie i trzecia największa na świecie. 

Greenwich jest kolejnym przystankiem naszej podróży.  Jest to dzielnica tzw. Great London (Wielkiego Londynu) leżąca w jego południowo-wschodniej części, na prawym brzegu Tamizy, znana dzięki królewskiemu obserwatorium astronomicznemu, przez które przechodzi południk zerowy, zwany też „południkiem Greenwich”. Czas południka zerowego do 1986 roku uznawano za standardowy czas uniwersalny. Obserwatorium wybudował król Karol II w 1675 roku, w celu poszerzenia wiedzy geograficznej mającej służyć dalszym brytyjskim podbojom kolonialnym. 

Następnie udajemy się w kierunku London Eye, czyli Londyńskie Oko, znajduje się naprzeciwko Brytyjskiego Parlamentu, na południowym brzegu Tamizy, po drugiej stronie Westminster Bridge. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji Londynu i największe na świecie koło obserwacyjne, z którego rozpościera się niesamowity widok na całą panoramę miasta.
Nazywane bywa również Millennium Wheel (Kołem Milenijnym) z uwagi na to, że było jednym z trzech dużych londyńskich przedsięwzięć powstałych z okazji końca XX wieku (pozostałe dwa to Millennium Dome oraz Millennium Footbridge).
Budowla ta zaprojektowana została przez Davida Marksa i Julię Barfield i uroczyście otwarta przez Tonego Blaira w ostatnią sylwestrową noc ubiegłego tysiąclecia. Ma ona 135 metrów wysokości i waży około 330 ton.  

Dzień V

Ostatniego dnia  czas wolny przeznaczamy na zakup niezbędnych pamiątek oraz  pożegnanie się z miastem, które na uczestnikach wycieczki zrobiło niesamowite wrażenie. Wszyscy zgodnie stwierdzamy, że jeszcze tu wrócimy. Tym czasem mówimy SEE YOU, not GOODBYE. 

 

 

 

 

Jubileusz 80-lecia Szkoły

Ogłoszenia

Dyrekcji Szkoły

 

 

Konkursy

STATUT

SZKOŁY

Plan lekcji

Uczniowie

Plan lekcji

Nauczyciele

Oddziały

klasowe

Gazeta

szkolna

Samorząd Uczniowski

Amnesty International

Koła

zainteresowań

Wolontariat

Zespoły

przedmiotowe

Pedagog

szkolny

Biblioteka

Sekretariat

Rada

Rodziców

Stowarzyszenie

Namysłowska

Dobra Szkoła

I Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Iwaszkiewicza w Namysłowie, ul. Mickiewicza 12, tel. (77) 410 70 60

Copyright 2016-2024 © by Wojciech Nowak